S.S.S.

Kaza, bir kimsenin ölümü ya da yaralanmasıyla sonuçlanırsa Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası devreye girecektir. Trafik sigortası böyle bir durumda poliçede belirtilmiş sigorta limitlerine kadar temin edecektir. Bu teminat araç, bina gibi maddi zararların yanı sıra bedeni zararları da kapsayacaktır. Şayet kaza aracı kullanan sürücünün kusuru nedeniyle oluşmuşsa, trafik kazası tespit tutanağı, sürücünün alkol durumunu gösteren rapor, aracın ruhsat örneği ve sürücü ehliyeti gibi belgeler hazırlanmalıdır. Yaralanan kişinin tedavi giderlerini gösteren fatura, doktor raporu, iş gücü kaybı oranını gösteren heyet raporu gibi belgeleri getirmek zorunludur. Sürücünün kusuru durumunda, üçüncü şahısların uğrayacağı bedeni zararların teminat kapsamında yer aldığını belirtmekte fayda vardır.
Kiraladığınız araçla seyahat ederken beklenmedik bir kaza meydana gelirse yapılması gereken belli başlı işlemler olduğunu unutmamak gerekir. Öncelikle olay yerine trafik ekipleri çağırmalı ve kaza tespit tutanağı almalısınız. Zabıt tutulduktan sonra ise trafik poliçesi, ruhsat ve ehliyet gibi evrakların kopyalarını diğer araç sahibine vermeli, aynı evrakları ondan da istemelisiniz. Hasar dosyası ve gerekli belgeler tamamlandıktan sonra artık sigorta şirketine teslim edebilir ve işlemlerin devamını takip edebilirsiniz. Dosyaya eklemeniz gerekenler arasında ayrıca kazaya karışan sürücülerin alkol raporları da istenmektedir.
Kiraladığınız aracın çalınması, tüketicilerin sıklıkla karşılaştığı kötü bir durumdur. Böyle bir durum olduğu zaman panik yapmaya mahal vermeden 2 önemli adımı uygulamaya geçirmek gerekir. İlki size en yakın karakola gitmek ve hırsızlık tutanağı tutturmaktır. Bu aşama tamamlandıktan sonra mutlaka kiralama yaptığınız firmayla irtibata geçerek ihbar etmeli ve hasar dosyası açtırmalısınız. İkinci adım ise bekleme süresidir. Tutanak tutturulduğu andan itibaren yasal bekleme süresi 30 gündür. Bu süre içerisinde araba bulunmadığı taktirde karakola giderek aracın bulunmadığına dair bir yazı alarak yeniden kiralama şirketini aramalısınız.
Model, kullanım süresi gibi konularda kiralama şirketiyle anlaşılması durumunda ödenecek bedele çeşitli hizmetler dahil olacaktır. Bu hizmetler içerisinde full kasko, sınırsız kilometre, araba kiralama sigortası, KDV, havalimanı teslim araba kiralama gibi maddeler yer almaktadır. Ayrıca yine ücretsiz olarak çeşitli araba aksesuarlarından faydalanmanız mümkündür. En çok tercih edileni bebek oto koltuğudur. Aracın üzerine yerleştirilen ek bagaj, navigasyon cihazı ise istenebilecek diğer aksesuarlar arasında yerini almaktadır.
Araç kiralamak isteyen kişiler Türkiye’nin çeşitli illerinde hizmet veren pek çok marka ismiyle karşılaşmaktadır. Arabanın modeli, yaşı gibi özelliklere bakmadan önce mutlaka şirketin güvenilirliğini kontrol etmek gerekir. Hizmet veren şirketin kaç yıldır sektörde olduğu, filosunda kaç tane araç yer aldığı, kaç tane bayiye sahip olduğu ve satış sonrası hizmet kalitesi size şirketin güvenilirliği ile ilgili ipuçları verecektir.
Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome