Kiralık Araçla Kaza

Kiralık Araçla Kaza Yapmak

Kiralık araçla kaza yapmak hemen hemen herkesin başına gelebilecek olaylardan biridir. Can ve mal kaybı yaşanan trafik kazaları yaşayabileceğiniz en büyük problemdir. Onun dışında hırsızlık, darp ve araçtaki küçük hasarlar kullanıcıların başına gelebilecek durumlar arasındadır. Bu tip problemlerle sık karşılaşıldığı içinde belli çözüm yolları gelişmiştir.

Burada önemli olan belli adımları takip etmektir;

  • Yasal süreç nasıl işlenir,
  • Kaza anında ilk ne yapılmalıdır,
  • Tam olması gereken evraklar hangisidir,
  • Karşı taraftan isteyeceğim evraklar var mıdır,
  • Polis olaya müdahale ettikten sonra ne yapmalıyım gibi adımlar yerine getirilmelidir.

Kiralık Araçla Kaza

İstanbul trafiğinde araba kullanmak oldukça zordur ve ayrı bir deneyim ister. Bu sebeple eğer sürücülüğünüze güvenmiyorsanız, aracı başka birinin kullanmasını isteyebilirsiniz. Bazen sadece sizin hatanızdan kaynaklanmayan kazalarda söz konusudur. Suç kimde olursa olsun böyle bir durumda oldukça sakin olmalı ve yasal işlemleri tek tek uygulamalısınız. Olayı yerine önce trafik ekipleri çağrılmalı ve kaza ile ilgili tutanak tutturulmalıdır. Trafik poliçesi, ruhsat ve ehliyet gibi evrakların kopyalarını bir araya getirmeli ve diğer araç sahibine vermelisiniz. Aynı evrakları da ondan istemeyi unutmamalısınız.

Kiralık Arabanın Çalınması

Hırsızlık ve gasp suçlarının her geçen gün arttığı İstanbul’da aracınızın çalınması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Böyle bir olay karşısında önce karakola giderek hırsızlık tutanağı tutturmanız gerekir. Ardından rent a car firmasıyla iletişime geçerek dutumu ihbar etmeli ve hasar dosyası açtırmalısınız. Yasal bekleme süresi olan 30 gün geçtiğinde şayet araba halen bulunmadıysa karakoldan bununla ilgili bir yazı almalı ve rent a car şirketine teslim etmelisiniz.

Kiralık Araç Kazası ve Can Kaybı

Kiralık araç kazasının en kötü sonucu ölümlerle ve ağır yaralanmalarla karşılaşmaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınız taktirde daha kapsamlı bir yasal süreçten geçeceğinizi unutmamalısınız. Böyle bir durumda Karayolları Trafik Kanunu Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası devreye girer. Trafik sigortası böyle bir durumda poliçede belirtilmiş sigorta limitlerine kadar temin eder. Bu teminat araç, bina gibi maddi zararların yanı sıra bedeni zararları da kapsayacaktır. Şayet kaza aracı kullanan sürücünün kusuru nedeniyle oluşmuşsa, trafik kazası tespit tutanağı, sürücünün alkol durumunu gösteren rapor, aracın ruhsat örneği ve sürücü ehliyeti gibi belgeler hazırlanmalıdır. Yaralanan kişinin tedavi giderlerini gösteren fatura, doktor raporu, iş gücü kaybı oranını gösteren heyet raporu gibi belgeleri getirmek zorunludur. Sürücünün kusuru durumunda, üçüncü şahısların uğrayacağı bedeni zararların teminat kapsamında yer aldığını belirtmekte fayda vardır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • Alkollü araç kullanılmamalıdır.
  • Trafik kuralları ihlal edilmemelidir.
  • İstanbul’da araç kullanmanın zor olduğu unutulmamalıdır.
  • Hava şartlarının ağırlaştığı durumlarda araba kullanılmamalıdır.
  • Otomatik ya da düz vites konusunda alışık olduğunuz bir tür tercih edilmelidir.

 

 

Paylaş.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome