Kiralama Şartları

Araç Kiralama Koşulları

Şirketlerin, araç kiralamak isteyen kişilerden beklediği belli özellikler olduğunu unutmamak gerekiyor. Bunların başında 23 yaşını aşmak, ehliyet sahibi olmak gibi maddeler yer alıyor. Bu koşullar firmadan firmaya değişiklik gösterebilmektedir. Ödeme şartları, kiralama süresi ve fiyat gibi konularda detaylı bilgi almak için telefonla iletişime geçmek doğru olacaktır. Bilmeniz gereken araba kiralama koşulları;

Ehliyet ve Yaş

Araç kiralama şartları arasında en önemli koşul, en az 20 yaşında ve ehliyet sahibi olmaktır. Ehliyetin alındığı günde ayrı bir öneme sahiptir. Zira kişinin ehliyeti en az 3 yıl olmalıdır.

Kullanım süresi

Türkiye’de hizmet veren birçok şirketin en kısa kullanım süresi 24 saattir. Teslim gecikmelerinde her ek saat için günlük ücretin 1/3’ü alınmaktadır.

Fiyatlar

Araç kiralama fiyatları, arabanın modeline, yaşına ve kilometresine göre değişmektedir. Anlaşma yaptığınız rakama dahil olan hizmetler arasında da bakım, onarım, yağlama, kasko ve KDV dahildir. Tüketici dilediği zaman bebek koltuğu, navigasyon cihazı gibi aksesuarları da talep edebilmektedir.

Ödeme ve Depozit

Kullanıcı aracı teslim alırken nakit, Sanal Pos ve Kredi Kartı ile ödeme işlemini gerçekleştirebilmektedir. Pek çok şirket ödemeyi her para birimi ile alırken, kimileri depozito talep edebilir kimileri ise parayı peşin olarak isteyebilir. Teslim ve Bırakma Kiralama koşulları arasında; yapılan rezervasyonun onaylanması durumunda, kiralanan aracın tüketiciye teslim edilmesi ve tüketicinin belirttiği adresten teslim alınması vardır. Teslimat süresi havaalanlarında 24 saat iken, diğer ofisler için mesai saatleri geçerlidir.

İlave Sürücü

Kiralanan araç, tüketicide kaldığı süre boyunca birkaç kişi tarafından kullanılabilmektedir. Ancak bu durum oto kiralama sözleşmesi yaparken o kişilerin kimlik ve ehliyet kopyalarını şirkete teslim etmesiyle mümkündür. Sözleşme yaparken kayıt yapılmadıysa ve her türlü kaza başka bir sürücü tarafından yapılırsa sigorta bu durumda geçersiz olacaktır.

Kısaca özetlersek;

  • Araç kiralayacak kişinin 20 yaşından büyük olması
  • Kiralayacağınız araca uygun ehliyete sahip olunması
  • Kullanım süresinin en az 1 gün olması
  • Aracın bakım ve onarımı firma tarafından yapılması,
  • Yakıt masraflarının aracı kiralayan kişiye ait olması,
  • Kullanım süresini uzun tutmak isteyenlerin firmaya önceden bildirmesi,
  • Araç teslimlerinin kapıya kadar yapılması,
  • İşlenen trafik suçu cezasının kullanan kişiye ait olması yeterlidir.

Tüketicilerin dikkat etmesi gereken belli başlı araba kiralama şartları bu şekildedir. Tüm bu koşullara uyulduğu takdirde dilediğiniz pek çok aracı istediğiniz kadar kullanma şansına sahipsiniz demektir.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome