İstanbul Tarihi Yerleri

İstanbul’un 5 Önemli Noktası

İstanbul’da gezilmesi gereken yerler dendiği zaman upuzun bir liste karşımıza çıkar. Yüzyıllar boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu şehirde, tarihi eserler, camiler, kiliseler ve saraylar bir hayli geniş yer tutar. Topkapı Sarayı’ndan başlayan bu tarihi yolculuk, Kapalıçarşı’ya kadar uzanır ve ziyaretçilerine Osmanlı kültürünün kapılarını açar.

İstanbul’da Gezilecek Yerler

  • Sultan Ahmet Camii

1616 yılında tamamlanan ve adeta tarihe meydan okuyan Sultan Ahmet Camii, mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezelidir. Bu muhteşem görüntüsü sebebiyle de Avrupalılar tarafından Mavi Cami olarak adlandırılmıştır. Mimari açıdan onu bu kadar değerli kılansa 20 bini aşkın İznik çinisinden oluşmasıdır. 43 metre yüksekliğindeki merkezi kubbesi de görenleri hayran bırakır. 200’den fazla renkli cam ise mekanda doğal bir aydınlatma sağlar. İstanbul’da gezilecek yerler listesinin ilk sırasında bu cami yer alır.

  • Topkapı Sarayı

İstanbul’un Sultan Ahmet semtinde yerini alan bir diğer önemli yapısı ise Topkapı Sarayı’dır. Kutsal emanetler, kıyafetler, sultan portreleri, kılıçlar ve çok daha fazla eşya bugün meraklılarının beğenisine sunuluyor. Binlerce yıllık tarihin yansımasına tanık olmak ve eserleri yakından incelemek için mutlaka Topkapı Sarayı’na gelmek gerekiyor. Meydanda ziyaret edilmesi gereken diğer eserler arasında da Dikilitaş, Ayasofya, 3. Ahmet Çeşmesi yer alıyor.

  • Kapalıçarşı

İlk temelleri 1461 yılında atılan Kapalıçarşı, o dönem için oldukça yenilikçi bir yaklaşımdı. Akustiği, doğal serinliği ve dükkan anlayışı ile “alışveriş merkezi” fikrinin ilk temsilcisi oldu. Bugün ise tarihi objelerden pipolara, kıyafetlerden aksesuarlara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesi sunuluyor. Beyazıt’ın tarihi dokusunu yakından tanımanın değeri ise paha biçilemez…

  • Yerebatan Sarnıcı

İstanbul’un en büyük kapalı sarnıcı olarak dikkat çeken Yerebatan, mucizevi bir güzelliğe sahiptir. Burayı gezebilmek için Ayasofya binasının yakınındaki küçük binadan girmek yeterlidir. Daha sonra ise karşınıza sütunların oluşturduğu benzersiz bir koreografi çıkar. Tavan ise tuğla örülüdür. Sarnıcı gezerken 1500 yıllık tarihi hikayeleri dinlemek ise sadece buraya özgü bir güzelliktir.

  • Ayasofya Müzesi

Her köşesinin mimari bir değer taşıdığı, sergilenen eserleriyle ve çinileriyle benzersiz bir görünüm oluşturan Ayasofya, İstanbul’un en değerli köşelerinden biridir. Dış mekanında padişah türbelerinin, sıbyan mektebinin, sebillerin, minarelerin yer aldığı müzenin içine girildiği bambaşka bir dünyanın kapısı aralanıyor. Geçmişe doğru çıkılan bu yolculukta edeceğiniz deneyimler ise size “İyi ki İstanbul’dayım!” dedirtecek kadar iddialı.

Paylaş.

Web Tasarım Web Tasarım ve Seo Destek Hizmeti - Webhome